Yandex
Manipulujte s námi ...
Informace

Jak vybrat vysokozdvižný vozík?

Správný výběr je základem dobrého podnikání!

Část 1. výběr podle pracovního prostředí…

Správný výběr vysokozdvižného vozíku je základem efektivní práce ve Vašem podnikání. Proto je při výběru dobré dbát na několik důležitých faktorů.

V první řadě bychom si měli určit, kde se bude s vozíkem manipulovat v jakém prostředí a v jakých pracovních podmínkách.
Ne každý vysokozdvižný vozík se hodí pro všechny typy provozů.
Pokud tedy potřebujete manipulovat s nákladem, břemenem či materiálem v uzavřeném prostoru, kde se pohybují lidé a kde bývá také velmi často kladen důraz na hygienické podmínky, je vhodnou volbou vozík s elektrickým pohonem.
Naopak pro venkovní použití se nejlépe hodí dieselový vysokozdvižný vozík, který si hravě poradí s prací za každého počasí.
Na výběr ovšem máme ještě jednu variantu tzv. „zlatou střední cestu“ a tou je plynový vysokozdvižný vozík / LPG vozík. Tato varianta je vhodná pro provozy, kde je nutná manipulace s nákladem uvnitř hal i ve venkovním prostředí.

 

Část 2. výběr podle povrchu...

Další z možností, jak si vybrat vhodný vysokozdvižný vozík pro provoz, je určením povrchu na kterém se bude s nákladem manipulovat.

Vysokozdvižné vozíky se dají pořídit například v tříkolové či čtyřkolové variantě, v terénním provedení s velkými koly či tupláky na řídící nápravě. Proto je dobré se zamyslet, co od vozíku očekáváme a podle toho zúžit pole hledání.

V případě, že budete pracovat na rovném povrchu bez nerovností a překážek přichází v úvahu vozíky v tříkolovém provedení. Tyto vozíky mívají menší poloměr otáčení díky zadnímu kolu, které je otočné o více než 90°, díky tomu se tento typ vozíku hodí pro manévrování mezi regály v uličkách skladů nebo na místech s omezeným prostorem. Nové 3 – kolové vysokozdvižné vozíky se již dodávají pouze s elektrickým pohonem.

Vozíky se čtyřmi koly jsou stabilnější a tím i univerzálnější při používání na ne úplně rovném podkladu. Ve variantě čtyřkolových vzv si již můžeme vybírat podle požadovaného typu paliva. S ohledem na povrch, po kterém se budeme s vozíkem pohybovat, můžeme dále volit dle použitých pneumatik. Čelní vozíky je možné sehnat se vzdušnicovými nebo plnými super elastickými pneumatikami. Vozík s variantou plných pneumatik tzv. „SE“ se nehodí pro nerovný, kamenitý povrch s překážkami jako jsou ostré přejezdové hrany, odvodňovací kanálky či jiné překážky. Je potřeba počítat s tím, že s těmito pneumatikami vozík příliš netlumí nárazy a otřesy. Ovšem výhodou těchto pneumatik je jejich životnost a odolnost proti poškození (proříznutí, propíchnutí). Pokud tedy potřebujeme vozík do provozu, kde se vyskytují často kovové odřezky, špony atd. je vozík s plnými pneumatikami ideálním řešením.

Pokud víme, že se při práci budeme muset pohybovat na velmi nerovném, nezpevněném, členitém povrchu, je dobré se poohlížet po vysokozdvižném vozíku v terénním provedení. Tyto vozíky mají velká kola s hlubokým dezénem pro snadný pohyb v náročných podmínkách. Mohou mít na přední nápravě dvoumontáž tzv.“tupláky“ pro ještě snadnější pohyb a lepší stabilitu. Velká vzdušnicová kola a odpružení zajišťují pohodlí při překonávání i velkých vzdáleností. Terénní vysokozdvižné vozíky je možné, v závislosti na náročnosti terénu, pořídit v provedení 2x4 nebo 4x4. Pro velmi náročné pracovní podmínky je určený vzv uzávěrem diferenciálu.

elektrický vozík HC  Terénní vzv HANGCHAdieselový vzv HC

 

 

Facebook Vstupte do e-shopu