Manipulační technika, ne každý ví co si pod tímto označením představit a proto se pokusíme ve zkratce nastínit co to manipulační technika je a k čemu se používá...
Manipulační technika - pod tímto pojmem si můžeme představit veškerou techniku, která pomáhá při manipulaci s nákladem (břemenem, zbožím). Jedná se o techniku, která usnadňuje práci a šetří čas. Díky vhodné manipulační technice je možné velmi efektivně přemístit rozměrné, těžké nebo jen početné zásoby materiálu. Nejčastěji používanou manipulační technikou jsou čelní vysokozdvižné vozíky. Při správném výběru vozíku s vhodnými parametry je možná manipulace s nákladem do velkých výšek.
Čelní vysokozdvižný vozík je k dostání s dieselovým pohonem – určený především k venkovnímu použití, dále s pohonem LPG nebo CNG – vhodný jak do venkovních tak do vnitřních prostor. Třetí možností jsou čelní vysokozdvižné vozíky elektrické. Tato varianta je zcela bez emisí a tak je nejvhodnější variantou pro manipulaci v uzavřeném prostoru. Pro potřebu manipulace s nákladem na nerovném povrchu či nezpevněné ploše jsou určeny terénní vysokozdvižné vozíky. Tento trp vozíků je upraven a vybaven pro práci v těžkých podmínkách například na staveništích. Vozíky mají velká, široká kola s hlubokým dezénem, zvýšenou světlou výšku můžou být vybaveny uzávěrem diferenciálu a záběrem všech kol – v provedení 4x4.
Další velmi často používanou skupinou manipulační techniky jsou ručně vedené vozíky. Tyto vozíky mají široké uplatnění při manipulaci se zbožím ve skladech, halách a obchodech. Výhodou ručně vedených vozíků je jejich rozměr. Díky své velikosti se dají používat v omezeném prostoru, na malé ploše a v úzkých uličkách mezi regály. Ručně vedené vozíky se také dělí na několik skupin. Základní rozdělení je na vysokozdvižné a nízkozdvižné. Obě tyto skupiny se pak dále dělí na mechanické a elektrické. Ruční vysokozdvižný vozík, jak napovídá jeho název, umožňuje manipulaci se zbožím do výšky – zakládání zboží do regálů. Ruční nízkozdvižný vozík slouží k přemístění nákladu „z bodu A do bodu B“ se zdvihem pouze cca 20 cm.
Do další dostupné skupiny shrneme, prozatím pouze heslovitě, speciální manipulační techniku, kterou je možné si pořídit. Tím myslíme třeba retraky, regálové zakladače, plošinové vozíky, komunální vozidla, těžkotonážní vzv, vozíky s bočním ložením a nesmíme zapomenout také na plošiny. Veškerá tato technika je určena do speciálních provozů kde jsou např. úzké regály s nutností manipulace do velké výšky, potřeba manipulovat s tekutým nákladem, převážení palet na velké vzdálenosti a samozřejmě i manipulace s extrémně těžkým či dlouhým nákladem.
Poslední skupinou, kterou nesmíme opomenout je drobná manipulační technika. S touto technikou se určitě již setkal každý z nás a to nejen v průmyslovém odvětví. Nejznámějším zástupcem této skupiny je tzv. rudl, který se dá využít i pro domácí použití. V této „drobné“ skupině nalezneme rovněž ruční plošinové vozíky, na kterých se může převážet materiál s hmotností cca 250-300kg. Často se s nimi setkáváme na výstavách, kde se na nich převáží aparatura, výstavní zboží či občerstvení. Umožňují manipulovat rozměrným, ale lehkým nákladem v úzkých uličkách.
O manipulační technice a jejím specifikování se dá mluvit dlouho a velmi rozsáhle. Nyní jsme Vám nastínili pouze základní dělení a pár doufejme užitečných informací. V dalších článcích se budeme věnovat podrobněji jednotlivým kategoriím. Budeme se snažit, aby Vás manipulační technika oslovila tak, jako nás…