Šetřete čas. Zavolejte. Pomůžeme.777 020 090
+420 777 020 090
Manipulujte s námi ...

2. Jak si vybrat čelní vysokozdvižný vozík?

Další z možností jak si vybrat vhodný vysokozdvižný vozík pro provoz je určením povrchu, na kterém se bude s nákladem manipulovat.

Vysokozdvižné vozíky se dají pořídit například v tříkolové či čtyřkolové variantě, v terénním provedení s velkými koly či tupláky na řídící nápravě. Proto je dobré se zamyslet, co od vozíku očekáváme a podle toho zúžit pole hledání.

V případě, že budete pracovat na rovném povrchu bez nerovností a překážek přichází v úvahu vozíky v tříkolovém provedení. Tyto vozíky mívají menší poloměr otáčení díky zadnímu kolu, které je otočné o více než 90°, díky tomu se tento typ vozíku hodí pro manévrování mezi regály v uličkách skladů nebo na místech s omezeným prostorem. Nové 3 – kolové vysokozdvižné vozíky se již dodávají pouze s elektrickým pohonem.

Vozíky se čtyřmi koly jsou stabilnější a tím i univerzálnější při používání na ne úplně rovném podkladu. Ve variantě čtyřkolových vzv si již můžeme vybírat podle požadovaného typu paliva. S ohledem na povrch, po kterém se budeme s vozíkem pohybovat, můžeme dále volit dle použitých pneumatik. Čelní vozíky je možné sehnat se vzdušnicovými nebo plnými superelastickými pneumatikami. Vozík s variantou plných pneumatik tzv. „SE“ se nehodí pro nerovný, kamenitý povrch s překážkami jako jsou ostré přejezdové hrany, odvodňovací kanálky či jiné překážky. Je potřeba počítat s tím, že s těmito pneumatikami vozík příliš netlumí nárazy a otřesy. Ovšem výhodou těchto pneumatik je jejich životnost a odolnost proti poškození (proříznutí, propíchnutí). Pokud tedy potřebujeme vozík do provozu, kde se vyskytují často kovové odřezky, špony atd. je vozík s plnými pneumatikami ideálním řešením.

Pokud víme, že se při práci budeme muset pohybovat na velmi nerovném, nezpevněném, členitém povrchu, je dobré se poohlížet po vysokozdvižném vozíku v terénním provedení. Tyto vozíky mají velká kola s hlubokým dezénem pro snadný pohyb v náročných podmínkách. Mohou mít na přední nápravě dvoumontáž tzv.“tupláky“ pro ještě snadnější pohyb a lepší stabilitu. Velká vzdušnicová kola a odpružení zajišťují pohodlí při překonávání i velkých vzdáleností. Terénní vysokozdvižné vozíky je možné, v závislosti na náročnosti terénu, pořídit v provedení 2x4 nebo 4x4. Pro velmi náročné pracovní podmínky je určený vzv s uzávěrem diferenciálu.

2. Jak si vybrat čelní vysokozdvižný vozík?
26.3.2019
Working forkliftProsím o strpení, obsah se načítá
Náš Instagram image/svg+xml Náš Youtube Facebook Vstupte do e-shopu Napíšte nám email 777 020 094